Existují různé kluby přátel vín, kdy se schází okruh 15-20 milovníků vín a za příspěvek, který si mezi sebou vybírají, se platí víno k různým tématickým měsíčním degustacím. Někomu to zcela stačí. Těm, kdo chtějí chutnat stále lepší a dražší vína, se však takový běžný klub stane vinařsky těsným, byť tam stále rádi chodí. Pak nezbývá než dát dohromady 5-7 lidí (aby měl každý z láhve aspoň deci a mohl víno pořádně prochutnat) a založit klub, kde se počítá s vyšším vkladem, aby na každou seanci (tak 3x za rok) bylo k dispozici aspoň 4 000,- Kč. To vyjde tak na dvě lahve. Aby se nesedělo nasucho, přinese ještě každý jednu dobrou láhev.

Sassicaia club je takovým klubem milovníků vín z Brna, které dal dohromady Jiří Malůšek z naší Společnosti jako oddělenou aktivitu. Předpokládáme, že by Vás mohlo zajímat, co jsme degustovali a třeba Vás přimět k napodobení. Vína z první fotografie jsou vždy klubová a ostatní jsou ta, co přinesli degustující. Za název klubu posloužilo první víno, co jsme společně koupili a pili. Proslulé supertoskánské víno Sassicaia z přímořské oblasti Bolgheri. Supertoskánské proto, že je z historicky netoskánských odrůd. Je to spíše laboratorní ukázka, co dokáží odrůdy z Bordeaux v italském terroiru.

Degustace vín z apelace SANCERRE - červenec 2012

Sancerre leží na horní Loiře, trošku mimo hlavní trasy, ale vyplatí se tam zajet. I samotná obec je francouzsky malebná a má krásné výhledy do vinic. Skvělá škála chutí co umí Sauvignon. Od kopřivy, přes černý bez až po angrešt. Sancerre je prostě matka Sauvignonů. Nejde o to, že by jinde neuměli udělat dobrý Sauvignon, ale jde o to, že tady to umí vždy. Je za to odpovědné mimořádné křído-křemenové podloží. Vína nejsou zpravidla barikována, takže odpovídají našim představám o bílém víně.

Pokud jezdíte na vinařské výlety, nejlépe je udělat trasu Champagne - Chablis - Sancerre. Je to vyjížďka po francouzském venkově po okresních silnicích. V sobotu narazíte na trhy ve větších obcích.

Vína jsme nakoupili v říjnu 2011 ve společné vinotéce, kterou provozuje asi 15 místních vinařů. Výborná prodavačka, uměla anglicky, výborná a velkorysá ochutnávka.

Degustovaná vína:

Serge Laporte, Sancerre 2010 - (jíl podloží + křída nahoře) - (10,50 EUR)
R&D Raimbault, Sancerre 2010 - (jíl podloží + křída nahoře) - (11,- EUR)
Michel Thomas, Sancerre 2010- (jíl podloží + křída nahoře) - (11,- EUR)
Cote de Monts Damnes, H. Bourgeois, Sancerre 2010 - (jíl podloží + křída nahoře) - (15,- EUR)
R&D Raimbault 2009, vielles vignes, Sancerre - (křída) - (14,50 EUR)
Terre de Anges 2010, Serge Laporte, Sancerre - (jíl, křída, křemen) - (12,50 EUR)
Domaine Laloue, Sancerre 2010 - (křemen) - (12,- EUR)

Nemá smysl popisovat jednotlivá vína. Čím více křemene na podloží, tím mělo víno více zakouřenější nádech ve vůni - asi jako když křesáte křemeny o sebe. Po ochutnání vín ze Sancerre prostě získáte etalon, jak má Sauvignon vypadat. Dobře to vystihuje citát z jedné etikety: "Když se jemnost a elegance snoubí s mužností".